Kas yra kava be kofeino?
Kas yra kava be kofeino?
Kava be kofeino yra įprasta kava, kuri buvo papildomai apdorota. Tiesą sakant, nei viena kofeino pašalinimo technologija, kurių šiuo metu yra trys, neleidžia 100% pašalinti kofeino. Todėl kalbėti apie „kavą be kofeino“ tikrąja šio žodžio prasme neįmanoma. Tačiau „dekofeinizacija“ gali žymiai sumažinti kofeino koncentraciją - iki 0,1%, kuri daugumoje Europos šalių yra ribinė vertė. Dėl to kofeino kiekis gėrimo porcijoje sumažėja nuo įprastų 80-100 iki 3 miligramų.
Kaip atsirado „dekofeinizacija“?
Pirmoji kava be kofeino atsirado atsitiktinai. Vokietijos prekeivio Liudviko Roselio laivui patekus į audrą, kavos pupelių krovinys buvo užtvindytas jūros vandeniu. Tačiau verslininkas nusprendė pabandyti išplauti ir paskrudinti kavos pupeles: kavos kokybė ir skonis nenukentėjo, tačiau kofeino kiekis beveik pasiekė nulį. Tai tapo tikru atradimu. 1906 m. Roselis užpatentavo kofeino pašalinimo iš kavos technologiją, gautą druskos ir benzolo pagalba ir pradėjo gaminti kavą be kofeino „Sanka“ („Sanka“, iš prancūzų kalbos sans caffeine - be kofeino). Tačiau šiandien Roselio metodas nenaudojamas dėl benzolo pavojaus žmonių sveikatai.
Tradicinis (pupelių mirkymas vandenyje ir apdorojimas spec. tirpikliu) metodas
Tai populiariausias būdas. Žalios kavos pupelės užpilamos karštu vandeniu arba apdorojamos karštais garais 30 minučių tam, kad jos atsidarytų. Tuomet vanduo nupilamas, o pupelės dedamos į tirpiklį, kurio dėka iš jų „ištraukiamas“ kofeinas. Naudojami tirpikliai: metileno chloridas arba etilo acetatas. Sekančiame etape tirpiklis nupilamas, o kavos pupelės nuplaunamos verdančiu vandeniu - chemijos likučiai pilnai pašalinami iš pupelių. Vėliau kava džiovinama ir skrudinama. Etilo acetatas dažniausiai gaunamas iš vaisių arba cukranendrių cukraus, todėl kofeino pašalinimas jo pagalba laikomas natūraliu. Etilo acetatas pašalina iš kavos iki 99,9 % kofeino, pilnai išsaugant kavos pupelių skonį ir aromatą.
Kofeino šalinimas vandens pagalba (Swiss water)
Šis kofeino pašalinimo būdas, dar vadinamas „Šveicarišku metodu“, yra sudėtingas ir brangus. Pradžioje ruošiamas ekstraktas: žaliosios kavos pupelės mirkomos karštame vandenyje. Dėl to iš pupelių pašalinamas kofeinas, bet kartu ir aromatiniai aliejai. Tuomet gautas ekstraktas leidžiamas per aktyvuotos anglies filtrus kurių dėka kofeinas pašalinamas iš vandens, o aromatiniai aliejai lieka ištirpinti. Sekančiame žingsnyje nauja žalių kavos pupelių partija mirkoma prisotintame aromatinių aliejų vandenyje be kofeino. Vanduo paima tik kofeiną iš naujos pupelių partijos. Šio metodo trukumas yra tas, kad vieno tokio mirkymo metu iš pupelių neįmanoma pašalinti viso kofeino. Todėl po mirkymo ekstraktas vėl filtruojamas per anglies filtrus. Taip pupelės dar keletą kartų mirkomos ekstrakte, kol jų kofeino kiekis sumažėja iki 0,01%.
Garinimas (CO2 ekstrahavimo procesas)
Šis kofeino šalinimo metodas naudoja anglies dioksidą, esant aukštam slėgiui ir kritinėje temperatūroje. Išmirkytos vandenyje žalios kavos pupelės 10 valandų laikomos specialioje kameroje, kurioje palaikoma iki +70°C temperatūra. Joje taip pat yra suslėgto iki 200 atmosferų anglies dioksido. Jis virsta tirpikliu, kuris palieka aromatinius aliejus, bet pašalina iš pupelių kofeiną. Garinimas laikomas natūraliausiu kofeino šalinimo būdu, išsaugančiu kavos pupelių kokybę, skonio ir aromato savybes. Tačiau šis metodas kol kas yra brangiausias.
2004 m. Brazilijoje buvo rasta kavamedžių, kurių kavos pupelių sudėtyje nėra kofeino. Dėl natūralios mutacijos vaisiuose vietoj įprasto kofeino susidaro teobrominas. Jau dabar ši kava prieinama daugelio pasaulio šalių vartotojams, o ateityje mokslininkai tikisi unikalios natūralios medžiagos pagalba išvesti naujas kavos rūšis be kofeino.
Paragaukite mūsų kavos pupeles be kofeino.
Susiję įrašai
Kavos malimo rupumas. Ar tai svarbu?
Kavos malimo rupumas. Ar tai svarbu? Tarkime, turime kokybiškas kavos pupeles ir norime paruošti skanią kavą. Koks vienas LABAI svarbus v...Skaityti daugiau
Gal kavos puodeliui į Lotynų Ameriką?
Kava pradėjo Lotynų Amerikos šalių užkariavimą XVIII a. pradžioje. Istorija byloja, kad 1723 metais Prancūzijos laivyno karininkas, per i...Skaityti daugiau
Kavos pupelių apdorojimo būdai
Kavos apdorojimo būdai Kavos apdorojimas yra dar vienas svarbus kavos pupelių kelio iki mūsų puodelio etapas. Įvairūs apdorojimo būda...Skaityti daugiau
Kavos pupelių rūšys: Arabika ir Robusta
Kavai galėtume parašyti meilės laišką, kur skirtume atskirą dėmesį jos skoniui ir joje atsiskleidžiančioms skonių natoms. Pasaulyje ...Skaityti daugiau