Kavos malimo rupumas. Ar tai svarbu?

  admin  

  KAVA96 BLOGO ĮRAŠAI

Kavos malimo malūnėliai

Kavos malimo rupumas. Ar tai svarbu?

Tarkime, turime kokybiškas kavos pupeles ir norime paruošti skanią kavą.
Koks vienas LABAI svarbus veiksmas?.. Tai… Kavos pupelių malimas. Jei tai padarysime neteisingai, net aukščiausios kokybės kava bus neskani.

Kavos paruošimas

Geros kavos paslaptis yra jos ekstrahavime.
Ekstrahavimas yra procesas, kurio metu aromatinės medžiagos iš kavos pupelių patenka į vandenį. Tačiau ne visi skonio ir aromato šaltiniai yra panašūs. Pavyzdžiui, vieni gėrimui suteikia saldumo, kiti kartumo. Taip pat jie visi turi skirtingą ekstrahavimo greitį: pirmiausia atsiranda rūgštumas, paskui – saldumas, vėliausiai - kartumas.

Gėrimo skonis priklauso nuo kavos malimo rupumo ir ekstrahavimo laiko. Kuo ilgiau vyksta ekstrahavimas, tuo daugiau aromatinių ir skonio medžiagų kavos pupelės perduos gėrimui. O malimas turi siekti, kad visos kavos dalelės būtų panašaus dydžio. Jei dalelių dydis labai skiriasi, skonis kavos puodelyje bus sunkiai valdomas ir nebus optimalus: mažosios dalelės užsiplikys greičiau, didelės - lėčiau.

Dėl per greito mažų dalelių užsiplikymo gausime nepageidaujamų skonio atspalvių, kartumo. O per didelės kavos pupelių dalelės gali turėti nepakankamą ekstrakciją. Juose lieka medžiagų, kurios galėtu subalansuoti gėrimą. Kavos gėrimas tampa rūgštus, sūrus, jame trūks saldumo, be to, jis turės keistą trumpą poskonį.

Apie kavamales ir kavos malūnėlius

Sumalti kavas galima skirtingais būdais.

Peilinės kavamalės nėra geriausias pasirinkimas malant kavos pupeles. Kadangi juose vietoj girnų naudojami peiliai, malimas gaunasi ne vienodas. Visada gausime labai mažų ir per didelių kavos pupelių dalelių. Peiliniai kavos malūnai iš esmės nėra skirti kavos pupelių malimui.

Automatinės kavamalės su kokybiškomis girnomis puikiai mala kavą, tačiau reikalauja didesnės finansinės investicijos.

Jei norite gerai sumaltos kavos namų sąlygomis, bet nenorite daug išleisti, rekomenduojame pasirinkti kokybiškus rankinius kavos malūnėlius: juose naudojamos reguliuojamos girnos. Naudojant rankinius malūnus vienai ar dviem kavos porcijoms sumalti tikrai nereikės daug pastangų.

Skiriami penki kavos malimo laipsniai:

Stambus (Course grind) — dalelės didelės ir plokščios, maždaug 1 mm dydžio, panašios į jūros druską.
Vidutinis stambus (Medium grind) — primena smėlį.
Vidutinis (Fine grind) - panašus į paprastą smulkų smėlį, dalelės gerai jaučiamos, jei jas trina tarp pirštų.
Smulkus (Fine espresso grind) – tarsi milteliai ar smulki druska. Jei perkate jau maltą kavą, gamintojai paprastai ją susmulkina tokiu lygiu.  
Labai smulkus (Pulverized) — sumaltos pupelės panašios į miltus. Jeigu patrinti tarp pirštų, dalelės lieka ant jų.

Kokį kavos pupelių malimo rupumą pasirinkti?

Priklauso nuo kavos paruošimo būdo.

Kavos malimas „į puodelį“ arba paruošimui French Press

Reikalauja stambaus malimo. Paruošimui reikia 7-9 minučių, todėl kuo didesnis malimas, tuo geresnis ekstrahavimas. Vanduo turi būti pilamas lėtai, kad sumaltos kavos frakcijos nesuliptų. Jeigu malate kavos pupeles su paprastu peiliniu kavos malūnėliu – malimo laikas apie 7-10 sek. (laikas nurodytas apytiksliai ir priklauso nuo kavos malūnėlio kokybės).

Kavos malimas paruošimui per lašelinį kavos aparatą arba Chemex

Vidutinis stambus malimas. Tokie aparatai veikia filtravimo principu, naudojamas popierinis filtras. Per smulkiai sumaltos pupelės gali užkimšti popierinį filtrą.

Kavos malimas paruošimui su Aeropress arba Moka

Vidutinis malimas. Tačiau labiau nei kiti metodai Aeropress leidžia eksperimentuoti su malimu. Todėl skirtingoms kavos rūšims, priklausomai nuo rezultato, malimas gali būti koreguojamas. Patarimas: jei Aeropress reikalauja didelių pastangų – malimo rupumas buvo parinktas per smulkus, o jei stumiamas per lengvai – malimo lygis buvo parinktas per stambus. Jeigu malate kavos pupeles su paprastu peiliniu kavos malūnėliu – malimo laikas apie 10-15 sek. (laikas nurodytas apytiksliai ir priklauso nuo kavos malūnėlio kokybės).

Kavos malimas paruošimui per espresso kavos aparatą

Smulkus malimas. Dažniausia automatiniai kavos paruošimo aparatai turi malūną. Bet jeigu espresso paruošimui naudojate pusiau automatinį kavos aparatą sumalkite pupeles smulkiai. Vanduo čia praeina greitai ir esant aukštam slėgiui (9 barai) – šių dviejų sąlygų pakanka, kad smulkiai sumaltos kavos pupelės atskleistų visą savo skonio potencialą.  

Kavos malimas paruošimui su turkišku ibriku

Labai smulkus malimas. Smulkios, miltelių pavidalo dalelės puikiai tinka ruošiant turkišką kavą, nes joje greitai vyksta ekstrahavimas. Jei malimas per stambus, kava gali būti vandeninga ir rūgšti. Jeigu malate kavos pupeles su paprastu peiliniu kavos malūnėliu – malimo laikas apie 17-25 sek. (laikas nurodytas apytiksliai ir priklauso nuo kavos malūnėlio kokybės).

NB: gėrimas turi rūgštų skonį — sumažinkite malimo rupumą, kartų skonį — padidinkite.

Kavos malimo rupumas

Susiję įrašai

Moka yra vienas garsiausių kavos virimo aparatų. Kaip pasigaminti kavą Moka kavinuke

Moka yra vienas garsiausių kavos virimo aparatų. Kaip pasigaminti kavą Moka kavinuke

Istorija Moka turi ilgą istoriją. Kavos gaminimą Moka arba geizeriniame kavinuke principą 1833 metais užpatentavo britas Samuelis Parkeri...
Skaityti daugiau
Vieni populiariausių kavos priedų - sirupai

Vieni populiariausių kavos priedų - sirupai

    Kava, ko gero, yra populiariausias gėrimas pasaulyje. Ją galima gerti su pienu, ar pasiskaninant šokoladu, citrina. Tačiau vieni popul...
Skaityti daugiau
5 populiariausi kavos gėrimai

5 populiariausi kavos gėrimai

Kava – vienas iš populiariausių gėrimų pasaulyje. Su kava pradedamas rytas ir baigiasi pietus, kartais jinai būna vakaro dalimi. Mes išrin...
Skaityti daugiau
Kavos pupelių rūšys: Arabika ir Robusta

Kavos pupelių rūšys: Arabika ir Robusta

    Kavai galėtume parašyti meilės laišką, kur skirtume atskirą dėmesį jos skoniui ir joje atsiskleidžiančioms skonių natoms. Pasaulyje ...
Skaityti daugiau