Gal kavos puodeliui į Afriką?

  admin  

  KAVA96 BLOGO ĮRAŠAI

Kavos gurmanai pametę galvas keliauja į Afriką ieškodami naujų ir dar neišragautų kavos pupelių derinių. Tai nestebina, nes Afrika – ne tik visko pradžios tėvynė, bet ir kavos gimtinė. Afrikinė kava stebina savo ryškiais, gaiviais, salsvais ir net uogiškais kavos aromatais, todėl kviečiame ir jus pasileisti į šią kavos pažinimo kelionę.

Kavos tėvynė – Etiopija

Jau prieš tai atidavėme odę Etiopijos kavai, tačiau net ir šiame įraše negalime nepaminėti šio kavą puoselėjančio regiono. Labiausiai paplitusios Etiopijoje auginamos kavos rūšys yra arabikos veislės, iš kurių žinomiausios yra „Harrar“, „Sidamo“ ir „Yirgacheffe“.
Viena iš priežasčių, kodėl Etiopijos kava yra tokia ypatinga, yra jos auginimo ir derliaus nuėmimo būdas. Daugelis Etiopijos kavos augintojų vis dar naudoja tradicinius metodus, pavyzdžiui, rankomis skina prinokusias kavos uogas ir džiovina jas ant pakeltų lysvių saulėje. Taip išgaunama kruopščiai prižiūrima ir apdorota kava, kuri pagerina pupelių skonį ir aromatą.
Čia užaugintos kavos pupelės skleidžiasi vaisiniais aromatais, o savo skoniu primena arbatą ar net vyną. Ragaudami Etiopijoje užaugintos kavos užčiuopsite mėlynių, vanilės ar net citrinos natas.
Ethiopia Sidamo arabikos rūšis yra auginama pietinėje šalies dalyje. Kava auganti aukštai kalnuose tradiciškai laikoma geriausia. O Etiopija Sidamo – viena iš tokių rūšių. Sidamas yra didelė vietovė derlingose Rifto slėnio aukštumose. 2004 m. Etiopijos vyriausybė užregistravo „Sidamo“ kaip prekės ženklą. Ši rūšis paprastai neskrudinama stipriai. Vidutinis skrudinimas laikomas optimaliu ir leidžia paryškinti ir pabrėžti tai, kas yra geriausia.

Kenija – sodrių skonių šalis

Kenijos regiono kava patiks „sunkesnių“ skonių gerbėjams. Aukštai auganti Kenijos kava, apdorota drėgnuoju būdu, turi daugiau rūgšties nei lukštentoji sausuoju būdu Etiopijoje. Kenijos kava, auganti fosforingame dirvožemyje, turi specifinį skonį, joje nemažai rūgšties, dažnai galima jausti juodųjų serbentų, vyšnių, spanguolių, slyvų ar net saldžiarūgščių greipfrutų natas.
Kava paprastai apdorojama šlapiu būdu, o tai reiškia, kad vaisiai pašalinami iš pupelių prieš jas džiovinant, todėl jų skonis yra švaresnis ir skaidresnis.
Viena iš priežasčių, kodėl Kenijos kava yra tokia ypatinga, yra jos auginimo ir apdorojimo būdas. Kava auginama Kenijos aukštumose, kur turtingas vulkaninis dirvožemis ir didelis aukštis sudaro idealias augimo sąlygas. Pupelės renkamos rankomis ir kruopščiai rūšiuojamos, perdirbimui atrenkamos tik prinokusios uogos.
Kenijos kava taip pat apdorojama naudojant unikalų fermentacijos metodą, žinomą kaip „dviguba fermentacija“. Išminkštinus uogas, jos paliekamos fermentuotis 12-24 val., po to nuplaunamos ir vėl rauginamos dar 12-24 val. Šis procesas gali pagerinti kavos skonį ir sudėtingumą, todėl išgaunamas itin unikalus skonis.

Ruanda – subtilumo ir unikalumo šalininkė

Keliaujame į Ruandą. Čia atrasime itin gaivią, saldžią ir sultingą savo skoniu kavą. Užsikaitus tokios kavos puodelį atrasite įvairiausių egzotinių vaisių derinius, kurie tarpusavyje dera kaip gražiausia simfonija. Tokioje kavoje dominuos uogos, apelsinai, obuoliai bei juodojo šokolado natos.
Dažniausiai Ruandoje auginama „Bourbon“, „Typica“, „Caturra“ ir kitų rūšių kavos.
Ruandos kava yra žinoma dėl savo ryškaus rūgštingumo, vidutinio stiprumo ir sudėtingų skonių.  Viena iš priežasčių, kodėl Ruandos kava yra tokia ypatinga, yra jos auginimo ir apdorojimo būdas. Kava auginama Ruandos aukštumose, kur turtingas vulkaninis dirvožemis ir didelis aukštis sudaro idealias augimo sąlygas. Pupelės renkamos rankomis ir kruopščiai rūšiuojamos, perdirbimui atrenkamos tik prinokusios uogos.
Be skonio ir aromato, Ruandos kava taip pat vertinama dėl savo socialinio poveikio. Kavos gamyba yra pagrindinis daugelio Ruandos smulkiųjų ūkininkų pajamų šaltinis. Daugelis kavos kooperatyvų Ruandoje taip pat teikia pirmenybę socialiniam ir aplinkos tvarumui, skatinant sąžiningą darbo praktiką ir ekologiškus ūkininkavimo metodus.
Apibendrinant norime paminėti, kad Afrikos kava taps atradimu kiekvienam kavos entuziastui, ieškančiam išskirtinių potyrių ir egzotiškų skonių palečių. Ar jau susigundėte išbandyti?

Uganda - užaugina vieną iš geriausių Robustų pasaulyje
Robusta iš Ugandos yra viena iš geriausių robustų pasaulyje. Kaip Etiopija laikoma Arabikos gimtine, Uganda laikoma Robustos gimtine. Šiandien beveik visos kavos plantacijos priklauso smulkiesiems ūkininkams, kiekvienos plantacijos dydis labai mažas – iki 2,5 hektaro, šie ūkininkai užaugina apie 97% viso kavos derliaus šalyje.
Visa Ugandos Robusta yra tik sausai apdorota, ir skirstoma į kategorijas, priklausomai nuo dydžio ir defektų skaičiaus: Screen 18, Screen 15, Screen 12 ir BHP. Robusta daugiausia auginama centriniu ir vakariniu regionu atogrąžų miškuose.
Robustos plantacijų aukštis siekia nuo 1200 iki 1500 metrų virš jūros lygio. Dėl to, kad robusta Ugandoje auginama taip aukštai, ji laikoma viena geriausių pasaulyje. Populiariausios Ugandos Robusta veislės yra Nganda ir Erekta.

Dažniausiai Ugandoje auginama Robusta. Nuo pat kavos pramonės pradžios Ugandoje buvo akcentuojama būtent Robusta, nes ją lengviau auginti dideliais kiekiais, nors Arabika atneša daugiau pinigų. Tačiau Ugandos teritorijoje auginama ir Arabika. Šiuo metu šios kavos pupelių rūšies užauginama apie 20% visos kavos kiekio. Arabikos kokybė yra aukšta ir ji vertinama kavos rinkoje.
Regionai, kuriuose auga Arabika Ugandoje:
     Elgono kalnas - į rytus, plantacijų aukštis nuo 1300 iki 2000 metrų virš jūros lygio;
     Rwenzori kalnai – pietvakariai, plantacijų aukštis nuo 1400 iki 1800 metrų virš jūros lygio;
     Vakarų Nilas - į šiaurės vakarus, plantacijų aukštis yra nuo 1200 iki 1500 metrų virš jūros lygio.
Arabika Ugandoje apdorojama šlapiu arba sausu būdu. Ugandoje jie vadinami Wugar – Washed Uganda Arabica ir Drugar – Dried Uganda Arabica.

Tanzanija - augina kava nuo XVI a.

Šiandien Tanzanija užima 14 vietą tarp kavą gaminančių šalių pasaulyje ir ketvirtą vietą Afrikoje. Kava Tanzanijoje auginama nuo XVI a. Ji buvo atvežta iš Prancūzijai priklausančios Burbono salos (dar žinoma kaip Reunjono sala) prie rytinės Afrikos pakrantės. Tanzanijoje auginamos Robusta ir Arabika kavos pupelės. Tačiau net 70% viso derliaus yra Arabika. Daugiausia ji auginama Ruvumos, Mbėjos ir Arušos regionuose. Ne mažiau svarbus jos auginimo regionas yra Kilimandžaro ir Meru kalnų šlaitai šiaurinėje šalies dalyje. Robusta daugiausia auginama šalies šiaurės vakaruose, Viktorijos ežero pakrantėje – Kageros regione. Maždaug 90% arabikos Tanzanijoje yra apdorojamos drėgnu būdu. Po apdorojimo ir džiovinimo kava rūšiuojama pagal pupelių dydį, formą ir tankį.
Kavos pupeles iš Tanzanijos galima ruošti įvairiausiais būdais: nuo klasikinio būdo – virti kavą turkiškame Ibrike ar French Press kavinuke, iki alternatyviu būdu naudojant Aeropress, Chemex kavinuką.

Susiję įrašai

Gal kavos puodeliui į Lotynų Ameriką?

Gal kavos puodeliui į Lotynų Ameriką?

Kava pradėjo Lotynų Amerikos šalių užkariavimą XVIII a. pradžioje.  Istorija byloja, kad 1723 metais Prancūzijos laivyno karininkas, per i...
Skaityti daugiau
Kas yra kava be kofeino?

Kas yra kava be kofeino?

Kas yra kava be kofeino?     Kava be kofeino yra įprasta kava, kuri buvo papildomai apdorota. Tiesą sakant, nei viena kofeino pašalinimo ...
Skaityti daugiau
Intriguojanti kavos plitimo istorija Europoje ir sąsajos su „velniu“

Intriguojanti kavos plitimo istorija Europoje ir sąsajos su „velniu“

    Neseniai spėjome prisiliesti prie kavos atsiradimo istorijos tolimojoje Etiopioje ir susipažinti iš ten kilusia legenda. Šį kartą kv...
Skaityti daugiau
Kavos pupelių rūšys: Arabika ir Robusta

Kavos pupelių rūšys: Arabika ir Robusta

    Kavai galėtume parašyti meilės laišką, kur skirtume atskirą dėmesį jos skoniui ir joje atsiskleidžiančioms skonių natoms. Pasaulyje ...
Skaityti daugiau